SK Olympia Ráječko, z.s. SKOlympia Ráječko
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Rozhovor se sportovním manažerem Ráječka Markem Bláhou - díl čtvrtý - O klubu

Rozhovor se sportovním manažerem Ráječka Markem Bláhou - díl čtvrtý - O klubuDatum konání:
30.8.2018

Krajský přebor JmKFS | Datum: 14.07.2018

V posledním dílu rozhovoru se sportovním manažerem Ráječka Markem Bláhou se věnujeme fungování klubu…

Jak dokážete při počtu 1300 obyvatel složit v Ráječku takových mančaftů? Máte muže A, B, C, dorost, další mládežnické týmy…

Céčko už nemáme, to jsme už nepřihlásili. Zrušili jsme ho. Jedním z důvodů počtu týmů je obrovská fotbalová tradice v Ráječku. Přes 50 let hrajeme krajské soutěže, 17. sezóna nás teď čeká v krajském přeboru. V klubu se nám navíc daří držet kvalitní lidi, trenéry, kteří dělají fotbal nezjištně, zadarmo. Máme předpřípravku, přípravky, takže kluky zatím máme. Ráječko je dneska třetí a možná už druhá největší členská fotbalová organizace na okrese Blansko. Blansko má myslím 230 členů FAČRu, my máme tuším 190. Chceme dál pracovat koncepčně, zabudovávat žáky do dorostu a dorostence do mužů. Proto máme béčko, chceme ho posunout do I.B, aby i ti kluci měli nějakej cíl.

Dokážete si do budoucna vychovat svoje vlastní hráče, kteří budou hrát krajský přebor?

Věřím, že dokážeme. Už jsme tam měli talentované kluky, kteří ale bohužel přechod do mužů nezvládli. Můžu říkat jména. Eda Jabůrek, Ondra Ševčík, který dnes hraje za béčko. Místo aby chodil trénovat, tak mu prostě stačí hrát za to béčko. Teď tam máme šikovnýho Honzu Součka. Ještě žák a už hraje za dorost, v žácích nastřílel nějakých 160 gólů. Do dorostu ho chce Blansko, je to velký talent. Máme talenty, ale zatím se nám je nepodařilo „přetavit“ do mužů.

Jsou v Ráječku do činnosti klubu zapojeni bývalí hráči?

Určitě by to mohlo být lepší. Ve výboru je Víťa Sehnal, který byl dlouholetý hráč. Je z té generaci Sehnalů, Bartoše, Kopeckého, která hrala krajský přebor. Snažíme se kluky do oddílu dostat. Jejich děti teď přicházejí do přípravek, tak se je snažíme přesvědčovat, aby vzali trénování. Za mládež ale dnes obecně nikdo nechce převzít odpovědnost. To musí být tak trošku blázen do fotbalu. Je to v zásadě nevděčná práce, bez finančního ohodnocení a ještě vás za to lidi pak kritizují.

Zmínil jste Martina Bartoše. Ještě bude hrát za áčko?

Martin hrál v I.B třídě za Jedovnice. Skončil a vrátil se do Ráječka, kde hrál v béčku. A to je právě ta výhoda béčka. Po šestém kole se zranil David Müller, my jsme neměli stopera, tak začal nastupovat Bary a musím říct, že mě překvapilo, jak v pohodě to odehrál. On je výbornej ve vzduchu. Ale to stejné, jako je on, je Martin Sehnal. Pořád jsou v širším kádru. Já nerad rozděluju na béčko a áčko, za mě je to širší kádr. Když na to má kluk v B týmu výkonnostně, ať se posune do áčka. A opačně, když se v A týmu někdo zraní, bude se rozehrávat, tak hraje za B tým.

Kolik lidí se zapojuje do činnosti fotbalu v Ráječku?

Výbor má 10 členů. A fotbal se dělá tak v 25 lidech. Nepočítám ale pořadatele při mistrácích, kteří jsou z „lidu“, vždycky předem předjednaní. Ten počet není nic moc. Představoval bych si to tak, aby každej mančaft měl 3 kluky. Když jeden vypadne, tak aby tam alespoň dva byli. Vznikají situace, kdy na mistráku míváme jen jednoho zástupce a není to ono. Musíte ty kluky hlídat, aby se nic nestalo, plnit povinnosti FAČRu, vést rozcvičky a to je problém, všechno stihnout.

Máte velkou výhodu, že vás hodně podporuje obec?

Máme rozpočet jeden a čtvrt milionu, z toho máme 850 tisíc od obce, další peníze pak musíme sehnat od sponzorů. Podpora od obce je dlouhodobě, protože fotbal je tady fenomén a dělá reklamu po kraji, proto to tak dlouho funguje.

Článek převzat z http://www.jihomoravskyfotbal.cz/…rty-o-klubu/